TIĞ İŞİ BICIRIK YAZMA KENARI
TIĞ İŞİ BICIRIK YAZMA KENARI

TIĞ İŞİ BICIRIK YAZMA KENARI

Her genç kızın çeyizinde olmazsa olmaz çeşitlerden biridir yazmalar. İster günlük hayatınızda kullanın isterseniz kullanmayın muhakkak az ya da çok yazma çeyizlerde bulunur. Artık son zamanlarda sadece örtünmek için değil aynı zamanda fular ve saç bandı olarak da kullanılmaya başlanan yazmalar her daim alıcı buluyor. Siz de ev ekonomisine katkıda bulunmak isterseniz ve boş zamanlarınızı da böylece değerlendirmek isterseniz yazma kenarı oyalamak bunun için zevkli ve kolay bir iştir.

İğne oyası ve tığ oyası olarak iki farklı şekilde yazma kenarları bulunmaktadır. İğne oyası ile yapılan yazma kenarı modelleri tığ işine göre elbette daha zarif bir görünüme sahiptir ancak yapımı oldukça fazla zaman ve sabır ister. Yeni çıkan tığ işi yazma kenarı modelleri de neredeyse iğne oyası zarifliğinde çeşitli renk ve desenlerde örülmektedir. Kaliteli bir ip kullandığınız zaman tığ işi ile yapacağınız yazma örtme kenarları, havlu kenarları, oda ve mutfak takımları uzun yıllar dayanıklılığını koruyacak ve hem kendinizi hem de evinizi süsleyecektir.

YAZMA KENARI ÖRNEKLERİ

Yazma kenarlarında örneklerinde genellikle en sık kullanılan motif çiçek motifleridir. Yıldız çiçeği, gül, karanfil, lale, boru çiçeği, ateş çiçeği gibi motifler en sık kullanılan çiçek motifleridir. Bununla beraber üzüm, ateş çiçeği, analı kızlı, çiğdem, kelebek, fiyonk gibi modellerde tığ işi yazma kenarı örnekleri arasındadır. Eğer siz de yazma kenarı oyalamak isterseniz internet üzerinden videolu kolay anlatımlardan yararlanabilirsiniz. Zincir çekmeyi biliyorsanız geri kalan kısmı da rahatlıkla yapabilirsiniz.

YAZMA KENARI YAPILIŞI

Eğer bıcırık yazma kenarı yapmak isterseniz bunun için aha küçük ve sık yapılan motifleri tercih etmeniz gerekir. Genellikle bu tarz bıcırık yazma kenarı modelleri için canlı renk yazmalar ve canlı renk ip tercih edilir.

Basit bir bıcırık yazma kenarı yapacaksanız önce 1halkanın içine 10 adet sık iğne yapıyoruz. Altı zincir çekip bir boş alıp halkanın içinden geçiriyoruz. Beş kez batıp çıkarak zincirin içine 10 adet dolama yapıyoruz. Yaptığımız bu işlemi 5 kez tekrarlıyoruz. daha sonra 1 zincire 10 tane dolama yapıp 6 zincir çekiyoruz. En son kalan zincirin dip kısmına batıp geri çekerek çiçek motifini tamamlamış oluyoruz. Bu şekilde yaparken iki renkli pi kullanırsak çiçek motifi kendisini daha çok gösterecektir. Tığ işi bıcırık yazma kenarı yapacaksanız motiflerin arasını sık sık yapmanız gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

kafes-modelli-patik-yapimi-2

KAFES MODELLİ PATİK YAPIMI

Kafes modelli patik yapımı, çeyizinizde her üründen farklı farklı modellere yer vermek isterseniz, mutlaka tercih …

Leave a Reply

Your email address will not be published.