tığ işi sapka yapimi
tığ işi bere yapimi

TIĞ İŞİ ÖRGÜ ŞAPKA NASIL YAPILIR

Tığ İsi Örgü Şapka Nasıl Yapılır

Tığ işi örgü şapka yapmak istiyorsanız önce tığınızı hazırlamanız gerekiyor. Bunun için en uygun tığ modelinin numarasının 5 olması gerekiyor. Ayrıca ip seçiminde de istediğiniz renk modelini tercih edebilirsiniz. Ayrıca ipin kaliteli olması görsel olarak profesyonel sonuç almanıza yardımcı olur. Bu ayrıntılara dikkat ederek örgü işine başlayabilirsiniz. Seçilen ipin kalın olmasına da önem vermelisiniz. Şapkanın kısmı için 4 zincir çekerek halka yapın. Zincirlerin biraz sert olmasına özen gösterin. Gevşek bırakmamalısınız. Oluşturduğunuz halkanın içine sık iğne yapın. Bunu 10 defa yapmanız yeterli olacaktır. Yuvarlak şeklinde örmeye devam edin. Şapkanın büyüklüğüne göre devam edebilirsiniz.

Rast Gele Örüntü Yapmayın

Şapkayı örerken bir kurala bağlı olarak örgünüzü sürdürmelisiniz. Bunun şablon olması gerekir. Bu şablona bağlı kalmak profesyonel bir sonuç almanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca örgü işleminde farklı ip seçenekleri de kullanılabilir. Bu da şapkanın daha estetik olmasını sağlayacaktır. Örgü işleminde ilk üç sıra önemlidir. Bu ilk üç sırada hep aynı şeyler yapılacaktır. Dördüncü sırada 2 tek bir çift yapılacaktır.

Bu sıra böyle devam edecektir. Daha sonra şablondaki sıraya göre devam edebilirsiniz. Şablon dışına çıktığınız da ise şapkanızın görseli bozulacaktır. Beşinci sırada ise bir tur hep tek örmeye devam etmelisiniz. Bu şekilde yaparak şapkanızı kısa süre de bitirebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda Tığ işi bere yapımını da adım adım takip edebilirsiniz.

 

https://www.youtube.com/watch?v=3g-hrDO9GDY

İlginizi Çekebilir

ceyizlik-seccade-modelleri-1

ÇEYİZLİK SECCADE MODELLERİ

Çeyizlik seccade modelleri, pek çok kişinin favori ürünleri arasında bulunmakla, hem dini hassasiyetlerimizin hem de …

Leave a Reply

Your email address will not be published.