TIĞ İŞİ ZÜMRÜT YELEK YAPIMI | Kendinyapsana.com
Ana Sayfa / ÖRGÜ/TIĞ İŞİ / TIĞ İŞİ ZÜMRÜT YELEK YAPIMI

TIĞ İŞİ ZÜMRÜT YELEK YAPIMI

Özellikle gelin bohçalarının vazgeçilmezleri arasında bulunan tığ işi zümrüt yelekler giyenlere şık bir görüntü vaat etmektedir. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında karmaşık ve yapımı zor gibi görünse de tığ işi zümrüt yelek yapımı sürecinde kullanılan teknikler kolay ve eski tekniklerdir. Örgü modasının değişkenliği, bu tarz yeleklerin yeniden ilgi görmesine sebep olmuş ve bu teknikler tekrardan kullanılagelmiştir.

Tığ kullanmayı bilen kişilerin birkaç bilgilendirmeden sonra kolaylıkla çözebileceği bir yapıma sahip olan bu yeleklerin yapımı hakkında bilgi vermeye başlayalım:

Normal bir yelek yapımı gibi iki ön bir tane de arka olmak üzere üç ayrı parçadan oluşturacağınız bu model için istediğiniz boyutta bir yeleği örnek alabilirsiniz. Ancak biz yalnızca tığ işi zümrüt yelek yapımı tekniğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle zincir çekerek başlıyoruz. Yeterli zincir sayısına ulaştığımızda bu zincir sayısının üzerine 6 zincir daha ekliyoruz. Bu sayıyı tamamladıktan sonra 6 zincir önceki yere batarak ipi 6 zincir boyunda çekiyoruz ve tığda bırakıyoruz. Daha sonra diğer zincirlere de aynı şekli uygulayarak 13 tane tığdan çıkarılmamış ip elde ediyoruz. Bu ipleri toplayarak üzerine zincir çekip bu zincir sayısını tekrar 6’ya tamamlıyoruz. Bundan sonrası aynı şekilde ilerliyor. 13 tane ip çıkarıp 13. de çektiğimiz zincirle bir araya toplamış oluyoruz.  Bu sırayı bu şekilde tamamladıktan sonra ikinci sıraya geçip tekli trabzan şeklinde ilerleyerek 2. sırayı tamamlamış oluyoruz. Daha sonra yukarıdaki teknikle 3. sırayı bitiriyoruz. Yani bir sıra tekli trabzan diğer sıra ise anlattığımız teknikle örülerek ilerliyoruz.

YAZLIK BEBEK VE ÇOCUK ÖRGÜ MODELLERİ başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kazak-Ornekleri-1

KAZAK ÖRNEKLERİ

Kazak örnekleri, özellikle kış aylarına girmiş olduğumuz dönemlerde bizim için giymesi en keyifli ve en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir