TIRNAKLARINIZDAKİ BEYAZ LEKELERE DİKKAT

Tırnaklarınızdaki beyaz lekelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Çoğu zaman bir hastalık ve sağlık sorununun habercisi olan tırnaktaki beyaz lekelerin nasıl ve neden oluştuğunu aşağıdaki maddelerde inceleyebilirsiniz.

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?

Tırnaklara uygulanan oje, aseton türündeki kozmetik ürünlerinin tırnak üzerinde gösterdiği alerjik reaksiyon sonucu oluşabilir.
Tırnaklarda beyaz leke oluşumunun en önemli nedenlerinden birisi de; protein yetersizliğidir. Protein eksikliğinin sonucunda tırnaklarda yatay beyazlıklar oluşur. Dikey beyazlıklar ise çinko eksikliğinden dolayıdır. Ayrıca, kalsiyum yetersizliği de tırnaklarda beyazların oluşmasına neden olmaktadır.
Sık manikür yapılması, tırnak sağlığını zayıflatır ve beyaz lekelere neden olur.
Tırnak mantarının başlangıcında da tırnaklarda beyaz lekeler görülmeye başlar.
Hepatit, siroz türünde karaciğer hastalıklarından dolayı da tırnaklarda beyaz lekeler oluşmaktadır.
Kansızlık ve demir eksikliği de beyaz lekelerin oluşmasına nedendir.
Tırnakların üzerinde oluşan kısa beyaz lekeler, böbrek yetmezliğinin habercisi olabilmektedir. Böbrek yetmezliğinin ilerlediği durumlarda ise tırnakların üzeri tamamen beyaz olur.
Tırnakların üzerindeki keratin hormonunun azalması durumunda da beyaz lekelerin oluşması meydana gelir.


HAFIZAYI GÜÇLENDİREN ÇAY TARİFLERİ başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer İçerikler

yasemin

yasemin

1986 İzmir doğumluyum. 7 yıldır çeşitli kadın sitelerinde makale yazarlığı yaptıktan sonra edindiğim deneyimleri bayanlarla paylaşmak için kendi projelerimi üretmeye başladım. Kızım dünyaya geldikten sonra başlayan el işi serüvenim o büyüdükçe kendin yap çalışmalarını da kapsayamaya başladı. Bu konularda edinmiş olduğum deneyim ve araştırmaları el işi sevenlerle kendinyapsana.com'da paylaşıyorum. Sizler de yorumlarınızla bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi bize aktarabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir