TUZUN NEMLENMESİNİ ÖNLEME YÖNTEMLERİ

Tuzun nemlenmesini önleme yöntemleri için genellikle tuzluğun içine pirinç koyulmaktadır. Pirinç ile tuzluk içerisinde biriken nemin pirinç içine çekilmesi sağlayın. Pirinç yöntemi, sadece küçük ve delikli tuzluklar için geçerli bir yöntemdir. Delikli olmayan ve büyük tuzluklarda ise farklı yöntemler kullanılması gerekir.

Delikli olmayan ve yemeklerin pişirilmesinde kullanılan tuzluk kaplarına ise gazete kağıdı konulması önerilmektedir. Bu yöntem sayesinde tuzluğun içindeki nem gazete kağıdında toplanır.

Diğer bir yöntem ise; kimyacılarda satılabilen ve Silikajel ismi verilen bir kimyasal maddenin tuzluk içerisine koyulmasıdır. Minik granüller halinde satılan bu madde, genellikle mavi renktedir. Madde içeriği sayesinde nemi kendine hapseder. Nemi kendine çektiğinde ise rengi pembeye dönüşür. Tamamen pembe bir hale geldiğinde granülü çıkarıp güneşin altında bekletin. Güneş altında bekleyen granül yeniden maviye dönüşünce kullanabilirsiniz. Silikajel maddesini tuzluğun içine koyarken küçük bir parça filenin içine yerleştirebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde tuzunuz nemlenmeden uzun süre kullanılabilmektedir. Bu madde ile yemeğinizin tadında hiçbir değişiklik olmayacağını da belirtmek isteriz.


DEMLİKTE KALAN ÇAYIN MUCİZEVİ FAYDALARI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer İçerikler

yasemin

yasemin

1986 İzmir doğumluyum. 7 yıldır çeşitli kadın sitelerinde makale yazarlığı yaptıktan sonra edindiğim deneyimleri bayanlarla paylaşmak için kendi projelerimi üretmeye başladım. Kızım dünyaya geldikten sonra başlayan el işi serüvenim o büyüdükçe kendin yap çalışmalarını da kapsayamaya başladı. Bu konularda edinmiş olduğum deneyim ve araştırmaları el işi sevenlerle kendinyapsana.com'da paylaşıyorum. Sizler de yorumlarınızla bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi bize aktarabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir