Ana Sayfa / PRATİK BİLGİLER / TUZUN NEMLENMESİNİ ÖNLEME YÖNTEMLERİ
tuzun nemlenmesini onleme yontemleri - TUZUN NEMLENMESİNİ ÖNLEME YÖNTEMLERİ
Spilled Salt and Shaker

TUZUN NEMLENMESİNİ ÖNLEME YÖNTEMLERİ

Tuzun nemlenmesini önleme yöntemleri için genellikle tuzluğun içine pirinç koyulmaktadır. Pirinç ile tuzluk içerisinde biriken nemin pirinç içine çekilmesi sağlayın. Pirinç yöntemi, sadece küçük ve delikli tuzluklar için geçerli bir yöntemdir. Delikli olmayan ve büyük tuzluklarda ise farklı yöntemler kullanılması gerekir.

Delikli olmayan ve yemeklerin pişirilmesinde kullanılan tuzluk kaplarına ise gazete kağıdı konulması önerilmektedir. Bu yöntem sayesinde tuzluğun içindeki nem gazete kağıdında toplanır.

Diğer bir yöntem ise; kimyacılarda satılabilen ve Silikajel ismi verilen bir kimyasal maddenin tuzluk içerisine koyulmasıdır. Minik granüller halinde satılan bu madde, genellikle mavi renktedir. Madde içeriği sayesinde nemi kendine hapseder. Nemi kendine çektiğinde ise rengi pembeye dönüşür. Tamamen pembe bir hale geldiğinde granülü çıkarıp güneşin altında bekletin. Güneş altında bekleyen granül yeniden maviye dönüşünce kullanabilirsiniz. Silikajel maddesini tuzluğun içine koyarken küçük bir parça filenin içine yerleştirebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde tuzunuz nemlenmeden uzun süre kullanılabilmektedir. Bu madde ile yemeğinizin tadında hiçbir değişiklik olmayacağını da belirtmek isteriz.

DEMLİKTE KALAN ÇAYIN MUCİZEVİ FAYDALARI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

toz ve sivi deterjan arasindaki farklar - TOZ VE SIVI DETERJAN ARASINDAKİ FARKLAR

TOZ VE SIVI DETERJAN ARASINDAKİ FARKLAR

Toz ve sıvı deterjan arasındaki farklar her zaman merak konusu olmuştur. Deterjan firmaları bazen toz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir