UN BÖCEKLENMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN YÖNTEMLER

Un böceklenmesini engellemek için yöntemler ile siz de bilgiler edinebilirsiniz. Un böceklenmesi, en can sıkıcı durumlardan birisidir. Hamur işi ve ekmek yapımında kullandığınız unun içindeki küçük siyah böcekler oldukça fazla derecede sinirinizi bozacaktır. Bu durumdan kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Öncelikle unun da bir son kullanma tarihi olduğunu atlamamalısınız. Paketinin üzerinde yazan son kullanma tarihine uyarak, ununuzu daha sağlıklı biçimde muhafaza edebilirsiniz.
  • Unun böceklenmemesi için serin ve kuru ortamda saklanması gerekmektedir. Eğer hava almayan bir kap içine yerleştirebilirseniz daha iyi olacaktır. Sıcak yerlerde böceklenme olması kaçınılmaz bir durumdur.
  • Yaz aylarında nem ve sıcaklık çok yoğun olduğu için, böceklenmenin en çok meydana gelmesine neden olmaktadır. Yaz aylarında ununuzu ağzı açık bir şekilde buzdolabında muhafaza etmelisiniz.
  • Unu sakladığınız kapların içine birkaç adet defne yaprağı koyarsanız, böceklenmenin önüne geçmiş olursunuz.
  • Rengi sarıya dönmüş olan unları kesinlikle kullanmamalısınız. Bu tür unları, bir süre sonra böceklenme yapabilmektedir.

YUMURTAYI ÇATLATMADAN HAŞLAMAK İÇİN PÜF NOKTALARI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer İçerikler

yasemin

yasemin

1986 İzmir doğumluyum. 7 yıldır çeşitli kadın sitelerinde makale yazarlığı yaptıktan sonra edindiğim deneyimleri bayanlarla paylaşmak için kendi projelerimi üretmeye başladım. Kızım dünyaya geldikten sonra başlayan el işi serüvenim o büyüdükçe kendin yap çalışmalarını da kapsayamaya başladı. Bu konularda edinmiş olduğum deneyim ve araştırmaları el işi sevenlerle kendinyapsana.com'da paylaşıyorum. Sizler de yorumlarınızla bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi bize aktarabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir