YAPRAK ÖRGÜ MODELİ ÖRNEĞİ YAPIMI

Yaprak örgü modeli örneği ile siz de yelek, kazak ya da hırka etek uçlarına çok şık bir motif hazırlamış olacaksınız. İp ve şişlerinizi hazırladıysanız, yaprak örgü modelini örmeye başlayabilirsiniz.

yaprak-orgu-ornegi

Malzemeler

Şiş 2.5 numara
İp ince yün

Yapılışı

Öncelikle 9 ilmek atarak işe başlayın. Hırka önlerinde kullancaksanız 3 ilmek yeterli olacaktır. Elinizin sıklığı ya da şiş numaranıza göre değiştire de bilirsiniz. Yaprak için; ilk olarak kenar ilmiğe başlayıp, bir düz, bir dola, bir düz, bir dola, 2 ters, 2 tane kenar ilmek ile kapatın.
Daha sonraki sırada ilmek örülmeden bir düz, bir dola, 2 düz yapın. Düzün yanındaki ipi sol şişe takın. Bu işleme gizli arttırma deniliyor. Bir ters örüp, 2 tersi gizli artırmayla 3 ters yapıyorsunuz. Sonraki sırada ilmeği alın ve tersleri yine ters olarak son iki kalan haroşayı de örerek tamamlayın.

Dört ajur tamamladıktan sonra kesme işlemine başlayın. 5 tane düzünüz olmuş oldu. 1 tane sola yatacak şekilde kesip, düzleri örün. Son 2 düzü sol şişe geçirin ve sağa yatacak şekilde kesin. Sonrasında bir ilmek çıkarın ve ipi arkaya alıp bir ters alın. Ters örmeye devam edin. Diğer sırada ise tersleri ters, düzleri düz örerek devam edin. Kesmelerden sonra bir artırma yapın. Yaprak sapını başlatmak için sağ şişte bulunan artırmayla beraber toplam 4 ilmek ve sol şişte bulunan son iki kenar ilmek haricinde 3 ilmek ters örün.

Son kesme işlemini ise bir ilmek boş alın, 2 ilmek kesin, boşa aldığınız 2 ilmeğin üstüne geçirip yaprağı tamamlayın.

 


RENKLİ İPLERDEN ÖRGÜ BATTANİYE MODELLERİ başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer İçerikler

yasemin

yasemin

1986 İzmir doğumluyum. 7 yıldır çeşitli kadın sitelerinde makale yazarlığı yaptıktan sonra edindiğim deneyimleri bayanlarla paylaşmak için kendi projelerimi üretmeye başladım. Kızım dünyaya geldikten sonra başlayan el işi serüvenim o büyüdükçe kendin yap çalışmalarını da kapsayamaya başladı. Bu konularda edinmiş olduğum deneyim ve araştırmaları el işi sevenlerle kendinyapsana.com'da paylaşıyorum. Sizler de yorumlarınızla bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi bize aktarabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir