Yapraklı Çilek Bebek Hırkası Yapılışı
Yapraklı Çilek Bebek Hırkası Yapılışı

YAPRAKLI ÇİLEK BEBEK HIRKASI YAPILIŞI

Yapraklı Çilek Bebek Hırkası Yapılışı

 Anne adayları ve anneler bebekleri için patik, bere, hırka gibi ürünleri örerek hem boş zamanlarını değerlendirmekte hem de bebekleri için severek ürün üretmektedirler. Bunlardan biri olan yapraklı çilek bebek hırkasının yapılışı hakkında bilgiler vereceğiz. Yapraklı çilek bebek hırkası son zamanlarda fazlasıyla tercih edilen örgü modellerinden biridir. Yapraklı çilek bebek hırkası nasıl örülür detaylıca anlatacağız.

Hırka İçin Gerekli Malzemeler

  • Orta kalınlıkta bir tane kırmızı ip
  • Orta kalınlıkta bir tane yeşil ip
  • 4 numara şiş
  • Az miktarda beyaz ip

Hırkanın Arka Yüzeyi

Modelin 3 yaş bebeğe uygun olarak örüldüğünü düşünelim. Örgüye kırmızı renkteki iple başlayın ve 70 ilmek atın. 5 sıra haroşa örgüden sonra diğer sıralarda düz örgü yapın. 1 tam karış ve 3 parmak kadar ördükten sonra hırkanın kollarını kesin. Kolların kesiminden itibaren yeşil ip kullanın. Iki yandan öncelikle üçer adet ilmek kesin, sonraki sıralarda ise sadece birer adet ilmek kesin. Bu kol kesimi reglan kesim olarak bilinmektedir ve V şeklinde bir görüntü sunmaktadır. Hırkanın ense kısmına gelince ilmeklerin hepsini kapatıp arka yüzeyi bitirin.

Hırkanın Ön Yüzeyi

Kırmızı renk iple 35 ilmek yapın. 5 sıra haroşa örgüden sonra hırkanın arka yüzeyiyle ölçümünü yapın. Daha sonra kol kesimine gelinceye kadar düz örgü ile devam edin. Kol kesimine gelince 3-2-1-1-1 tekniğiyle tek taraftan örgünün kol oyuntusunu açın. Arka yüzeyle aynı boyuta ulaşınca ilmekleri kesin. Oldukça basit olan bebek hırkası yapılışı anlatılınca her bayanın yapabileceği bir örgü çeşididir. Hırkanı diğer tarafını da aynı şekilde örün, sadeec kol oyuntusunu yaptığınız örgünün tersine doğru yapın.

Hırkanı Kolları

Kollara yeşil ile başlayın. 40 şlmek atın, yine 5 sıra haroşa örün ve daha sonra kırmızıya geçin. Yaklaşık olarak 1 karış 4 parmak düz örgü yaptıktan sonra kolları kesin. Her iki taraftan da 3-2-1-1-1 kesimi yapın. Kol oyuntusu, örgünün arka ve ön oyuntuları ile aynı ölçüye gelince kolları kapatın.

Hırkanın Süsleme ve Yaprakları

Hırkanın dikiminden sonra, üzerine çileklerin noktaları gibi noktalar yapmak için beyaz renkte ip kullanarak nokta süslemelerini yapın. Yakadan ilmak alın2 sıra örün ve haroşaların üzerinden onar tane ilmek alıp eksilterek yaprak şeklini verin. Ilmeğin sayısına göre yaprak şekil ve sayılarını ayarlayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi yapraklı çilek bebek hırka oldukça pratik ve kullanışlı bir hırkadır.

İlginizi Çekebilir

Basit Banyo lif modelleri

BASİT BANYO LİF ÖRNEKLERİ MODELLERİ

Banyo lif örnekleri, gündelik hayatımızda banyo yaparken temizlendiğimiz bezler olarak yorumlanmaktadır. Hazır olarak alınabilen, genellikle …

Leave a Reply

Your email address will not be published.