Ana Sayfa / EL İŞLERİ / YAPRAKLI FİYONK İĞNE OYASI YAPIMI

YAPRAKLI FİYONK İĞNE OYASI YAPIMI

Yapraklı Fiyonk İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Yapraklı fiyonk iğne oyası, yapımı itibari ile çok da kolay olmayan dantel biçimleri arasında yer almaktadır. Tahmin edilebileceği üzere, özellikle çeyizlerde yazma ve başörtülerde oldukça çok kullanılmaktadırlar. Özellikle yeni gelin çeyizinde iğne oyasını oldukça sık görebilmek mümkündür. İğne oyası, çeyizlerin olmazsa olmazları arasında bulunmakla beraber, genellikle havlu kenarları ve başörtülerin kenarlarına işlenmektedir. İğne oyası yapımı nispeten zor olmakla beraber, bu modeli genellikle örgü konusunda kendisini yetiştirmiş olan hanımların yaptığını söylemek hiç de yanlış olmaz. İsterseniz modellerimizi inceleyerek kendiniz örebileceğiniz gibi, dilerseniz modeli dışarıdan almanın mümkün olduğunun da altını çizelim. Siteyi takip edip örgü ve el işi yapan pek çok kişi bu modelleri satmaktadır. Siz de tercih edebilirsiniz.

 

 

Yapraklı Fiyonk İğne Oyası Yapımı

Yapraklı fiyonk iğne oyası, genellikle tığ ile yapılmakla beraber zaman zaman modele bağlı olarak şişle de yapılabilmektedir. Ancak havlu kenarlarında kullanılan iğne oyalarının özel tığlar ile yapıldığını söyleyebiliriz. Fıstık ve trabzanlar ile içini doldurmuş olduğumuz taslağı süsleyerek, farklı modeller ile iğne oyası oluşturmak mümkündür.

Yöresel yazmalarda kullanılan yaprak motifleri pek çok hanımın ilgisini çekmekle beraber, siz de bu modelleri satın alabilir ya da en baştan adım adım giderek el işi ile örebilirsiniz. Ancak modelin hanımları oldukça zorlayacağı aşikardır. Dilerseniz iğne oyası satın da alabilirsiniz.

2019 KANAVİÇE MODELLERİ başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

goblen-nasil-yapilir-1

GOBLEN NASIL YAPILIR?

Goblen Nasıl Yapılır? Goblen yapımı, oldukça beğenilen ve ilgilileri için ön plana çıkan modeller arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir