Yazlık Penye Şapka Örgü Modeli
Yazlık Penye Şapka Örgü Modeli

YAZLIK PENYE ŞAPKA ÖRGÜ MODELİ

Yazlık Penye Şapka Örgü Modeli

Yaz günlerinin bunaltıcı sıcaklarından korunmak için kıyafetlerimizi da buna uygun olarak seçeriz. Mümkün olduğunca ince ve açık renkli giysiler ve ayakkabılar giymeyi tercih ederiz. Şapkalar ise bu sıcaklıklarda başımızı koruyan ürünlerdendir. yaz sezonunun başlangıcından itibaren tüm mağazalarda şapkaların da yer edindiğini görebiliriz. Fakat evde kendi ellerimizle yaptığımız şapkanın huzuru ayrıdır bizim için. Işte bu yazımızda sizlere evde yapabileceğimiz bir örgü şapka modelini tanıtacağız.

Örgü şapka modelleri arasında en çok tercih edilenlerden olan penye şapka örgü modeli yapımını anlatarak ve örnekler göstererek sizlere bilgi vereceğiz.

 Yazlık Penye Şapka Örgü Modeli Yapılışı

Penye İp ve 4,5 numara şiş kullanacağız. Sihirli halka yaparak şapkaya başlayın. İlk sırada 12 sık iğne ile halkayı doldurun. 1 zincir çekerek aynı yuvaya iki kere batarak devam edin. Üçüncü sırada her deliğe batarak ve arttırma yapmayarak sık iğneler yapın. Sonraki sırada 34 tane olacak biçimde arttırma yapın. Beşinci sırada 38 tane sık iğne olarak şekilde örgü yapın. Sonrasında 46 sık iğne yapın ve yedinci sırada de 46 sık iğne yapın. Sekizinci ve onuncu sıralarda 50 sık iğne yaparak devam edin. Onbirinci sırada 60 sık iğne yaparak onbeşinci sıraya kadar devam edin. beşinci sırada 70 sık iğne yapın.

Hiçbir arttırma yapmadan bağlangıçtan ucuna kadar olan kısın için 28 tane sıra olacak şekilde örün. Kim için örüyorsanız ona göre ölçümünü yapın. Daha sonra 29-30 sıra örün ve her yuvaya 2 kere batarak 140 tane yapın. Uç kısım için 140 tane sık iğneli 9 sıra yapın ve bitirin.

Yazları Sıcaklardan Korunun

Oldukça ince bir örgü olan penye şapka ile yazın kavurucu sıcaklarınan başınızı koruyabilirsiniz. Şapka örgü örnekleri arasından en sevilenlerden biri olan bu model hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özellikle küçük kız çocuklarında ne kadar sevimli durduğunu az ço tahmin edersiniz.

Rengarenk Penye Şapka

Bu şapkaları tek renkten yapabileceğiniz gibi dilerseniz renkli iplerle de yapabilirsiniz. Yaz aylarında kullanılacağı için rengarenk bir görüntünün daha hoş olacağını söyleyebiliriz. Özellikle açık tonlar kullanılarak yapılan şapkalar şık ve daha dikkat çekici olarak görüneceklerdir.

Örgü modelleri arasında şapkalarında kendine yer edinmesi ile birlikte yetenekli hanımlar kolları sıvadılar. Yaz aylarında sevilerek kullanılan bu modeller ile siz de hem kendinizi hem de sevdiklerinizi ödüllendirebiirsiniz.

İlginizi Çekebilir

kanavice-lavanta-yapimi-2

KANAVİÇE LAVANTA YAPIMI

Kanaviçe lavanta yapımı, son zamanlarda oldukça popüler olan, örgü ve çeşitli hobileri yapmaya hevesli olan …

Leave a Reply

Your email address will not be published.