yün boyunluk yapımı
yün boyunluk yapımı

YÜNDEN PRATİK BOYUNLUK YAPIMI

Soğuk havalarda korunmak için sıkça kullanılan atkılar, son dönemlerde yerini şık ve pratik boyunluk modellerine bıraktı. Özellikle örgü ile uğraşan bayanların severek hazırladığı ve genelde yeni örgüye başlayanların bile kolaylıkla yapabileceği bu boyunluk modelleri, bayanların şıklığını tamamlarken soğuk havalardan da en az seviyede etkilenmelerini sağlıyor. Bugün size anlatacağımız yünden pratik boyunluk yapımı ile siz de saatler içinde bu hoş ve şık ürünlerden hazırlayabilirsiniz. Sözü fazla uzatmadan kısaca malzeme listesi ve boyunluk yapımına geçmek istiyoruz.

Yün boyunluk için gereken malzemeler;

  • Yapılacak şekle göre iki ya da daha fazla renkte ip yumakları
  • İplere uygun kalınlıkta uzun şişler
  • Dikiş iğnesi
  • Makas
yün boyunluk malzemeleri
yün boyunluk malzemeleri

Yukarıda malzeme listesinde yer alan yuvarlak şiş olarak geçen şişlerden belki bulunmayabilir. Bu şişlerin ucunda yer alan şeffaf kabloya benzeyen detaylar boyunluğun daha dik ve şekilli durmasını sağlıyor. Siz isterseniz büyük şal örme şişlerinden kullanabilirsiniz. Ya da daha yaratıcı bir uygulama yaparak ufak bir şişin ucuna bu şekilde bir aparat bulup takıp aynı modeli uygulayabilirsiniz.

yünden boyunluk
yünden boyunluk

Boyunluk yapımı için ilk olarak 90 ilmek ile örgüye başlanır. Burada fazla sıkı bir örgü olmaması için iki şiş ile başlama yapılır.

yünden boyunluk yapımı
yünden boyunluk yapımı

Başlangıcın ardından 3 sıra düz şekilde örülür ve desen için ikinci ip bağlanır. Örnekte iki renk ip ile hazırlanan basit ancak hoş bir desen kullanılmış. Siz isterseniz başka bir desen kullanabilir ya da düz renk ile örebilirsiniz.

örme boyunluk
örme boyunluk

Eğer iki ya da daha fazla ip ile örgü yapılıyorsa, yukarıdaki gibi ip geçişlerinin çok sık olmamasına dikkat edilmeli. Sıkı şekilde ip geçişi yapılırsa örgüde büzülme meydana gelebilir, bu da boyunluğun şekilsiz olmasına neden olur.

örme boyunluk yapımı
örme boyunluk yapımı

İstenilen uzunluğa gelinene kadar örgüye devam edilir. Uzunluk tamamlandıktan sonra tek seferde tüm ilmekler kesilir ve örgü bitirilir.

örgü boyunluk
örgü boyunluk

Dikim aşamasında hazırlanan örgü bir kere bükülür ve başlangıç ile bitiş noktaları güzelce dikilir.

örgü boyunluk yapımı
örgü boyunluk yapımı

Ve artık harika boyunluk kullanıma hazır.

Örgü boyunluk yetişkinler olduğu kadar küçük hanımlar için de son derece şık ve tatlı bir giyim ürünü olabilir. Bunu küçük kız çocukları için yaparken ilmek sayısını düşürerek aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

Kaynak: http://en.dawanda.com/diy-tutorials/knitting/knit-circle-scarf-in-criss-cross-pattern

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *