5 ADIMDA KOLAY KELEBEK ÇİZİMİ

Okul öncesi dönemde sürekli evde vakit geçiren çocukların hem zeka hem el becerileri için resim yapmaları gerekir. Anne babaların da çok severek yaptığı bu aktivite çocukların kaliteli zaman geçirmelerini sağlıyor. Yeni yeni resim yapmaya başlayan miniklerin yaratıcı ve hoş resimler ortaya çıkarması için kolay çizim teknikleri mevcuttur. Bugünkü yazımızda çocukların kolay çizim yapması için 5 adımda kolay kelebek çizimi konusunu ele alacağız.

Çizimin nasıl yapıldığına geçmeden önce bu aktiviteyi bir kaç kere çocuğunuz ile birlikte gerçekleştirmenizin daha çabuk öğrenmesinde etkili olacağını belirtmek istiyoruz. Aşağıda en kolay kelebek çizimi için 5 adım resimler ile anlatılmıştır.

5 adımda kelebek çizimi
5 adımda kelebek çizimi

Resimde ayrıntılı şekilde anlatılan kelebek çizimi örneğini bir de adım adım kelimeler ile anlatalım…

1.Adım: İlk olarak kelebeğin başını oluşturacak bir yuvarlak ve üzerine minik antenleri çizerek resime başlanır. Bu aşamada miniklerin çok fazla zorlanmayacağını düşünüyoruz.

2.Adım: Baş kısmından sonra tıpkı insanlardaki gibi kelebeklerin de bir bedeni olduğu düşünülerek vücudu çizilir. Bunun için hemen baş kısmının altından uzunlamasına bir oval ve bu ovalin sonundan başlayan sivrilerek aşağı inen yarım oval çizilir.

3.Adım: Bu adımda kelebeklerin en sevimli ve renkli bölümleri olan kanatları çizilir. Bu çizim sırasında çocuklarınız zorlanıyorsa onlara 3 çizer gibi kanat yapmasını önerebilir ya da kalemi onunla birlikte tutup şekli çizmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde 1-2 örnekten sonra kendi kendine kanat yapabilecek yeteneği gelişmiş olacaktır.

4.Adım: Kelebeğin kanat detaylarını isteğe göre desenlendirilebilirsiniz. Bu aşamada daha çok yuvarlak ve oval şekiller kullanılabilir.

5.Adım: Ve sevimli kelebeğin son aşaması olan renklendirme bölümüne geçilebilir artık… Eğer çocuğunuz çok küçükse ilk 4 adımı siz kendiniz yapıp son adımı ona bırakabilir, renkleri ve boyama yapmayı öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

5 adımda kolay kelebek resmi çizimi
5 adımda kolay kelebek resmi çizimi

Kolay kelebek çizimi aşamalarını gerçekleştirirken her adım için farklı bir renk kullanarak miniklerin daha fazla heveslenmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın