AMİGURUMİ BEBEK SAÇI YAPMAK

Amigurumi bebek saçı yapmak, amigurumi oyuncak yapım aşamalarından biridir. Sitede yer alan “Amigurumi” kategorisindeki diğer konularımda bebek yapımı, bebek elbisesi yapımı gibi konulara yer vermiştim. Şimdi ise hazırlanan örgü bebeklere güzel saç yapımını anlatacağım. Amigurumi bebek saçı nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğim bu yazımı dikkatlice okuyup uygulayarak siz de çok güzel bir bebek saçı hazırlayabilirsiniz.

Amigurumi bebek saçı yapımı için özel naylonumsu iplerden kullanmanız gerekir. Bebeğin saç rengini hangi renkte düşünüyorsanız o şekilde seçiminizi yapın. Ben genelde sarı saçlı oyuncak bebekleri sevdiğim için sarı ya da kahve tonlarını öneriyorum. Siz isterseniz siyah ve kırmızımsı tonları da kullanabilirsiniz. İp seçiminin ardından ipin kalınlığına göre bir dikiş iğnesi seçimi de yapmalısınız. İp ve iğne seçiminin ardından bebeğimizin saçlarını yapmaya başlayabiliriz.

Örnek çalışmada yapılan amigurumi bebek saçı, ön taraftan geniş kahküllü, arkalardan ise uzunca bir saç modeli. İnternette daha farklı saç şekilleri de mevcut, ancak ben bunun örülme ve bağlanma özelliği de olduğu için tercihimi bu modelden yana kullandım. Amigurumi oyuncak için saç yaparken ilk olarak yan ve arka kısımlardan şeritler şeklinde ip geçirin ve istediğiniz uzunluğa gelince kesin. Bu ipleri kopup çıkmamaları için atkı püsküllerinde yaptığınız gibi ufak düğümler ile sabitleyin. Bu şekilde 2-3 sıra yaptıktan sonra kahkül kısmı için bebek başının ön kısmına geçin. Bu kısımda da şerit şeklinde dikiş ile kahkül yapımını tamamlayın.

Amigurumi bebek saçı yapımı aşamalarını aşağıdaki resimden daha detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan saçları örüp ya da bağlayarak da kullanmak mümkün. Kolay gelsin.

 

amigurumi-bebek-saçı-yapmak

source

 

Yorum yapın