BAHÇELERE NASIL TAŞ DÖŞENİR?

Bahçe dekorasyonunda döşenen taşların önemi büyüktür. Geniş alana sahip bahçelerde kişilerin ulaşmak istedikleri yerlere gitmesinde kolaylık sağlayan bu taşların çok basit ve kolay bir yapılış şekli mevcut… Bugün sizlerle bahçelere taş nasıl döşenir sorusunun cevabını işleyeceğiz…

bahçeye yürüyüş yolu yapma
bahçeye yürüyüş yolu yapma

Bir bahçeniz var ve bahçenize resimdeki gibi bir yürüyüş yolu düzenlemek istiyorsanız, doğru konudasınız. Tek tek taşların yan yana sıralanması şeklinde görülen bu yollar aslında çok basit bir yöntem ile kısa sürede yapılabiliyor. Bu tür bir yol yapmak için özel olarak tasarlanan beton kalıplarından yardım alınıyor.

beton kalıbı
beton kalıbı

Bahçe düzenlenmesi ve bahçe dekorasyonu üzerine satış yapan çoğu dükkan ya da internet mağazasında uygun fiyat ile satılan resimdeki gibi bir beton kalıbı ve istediğiniz harç malzemesi ile siz de hoş bir yürüyüş yolu yapabilirsiniz.

bahçeye taş döşeme
bahçeye taş döşeme

Kalıp ile yol döşemek için kil, beton ya da daha farklı bir döşeme malzemesi kullanılabilir. Bu malzemenin seçimi tamamen size kalmış. Bahçenizin yapısı ve kendi zevkinize göre bu seçimi yapabilirsiniz. Kullanılacak harç malzemesinin seçiminden sonra kullanma talimatına göre çok sulu ya da çok katı olmayan bir harç elde edilir.

bahçeye kalıpla taş döşeme
bahçeye kalıpla taş döşeme

Bu harç dikkatli bir şekilde kalıbın içine dökülür ve mala yardımı ile üzeri düzeltilir. Yüzey tamamen pürüzsüz bir hal alınca biraz donması beklenir. Hafif katılaşınca kalıp çıkarılır ve aynı şekilde diğer kısımlara devam edilir. Tüm yol bitince yüzey tamamen kuruyuncaya kadar basılmaması tavsiye edilir. Kuruma süresi kullanılan harcın cinsine bağlı olarak 6 saat ile 24 saat arasında değişebilir.

Kalıp ile taş döşeme işlemi sırasında yolun düzenli görünmesine ve yüzeyin pürüzsüz olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu yöntemi sadece yürüyüş yolu yapmak için kullanabileceğiniz gibi bahçenin her hangi bir alanına yapıp çimenler arasında özel bir oturma bölümü hazırlayabilirsiniz.

Yorum yapın