BASİT İĞNE OYASI MODELLERİ

Basit İğne Oyası Modelleri

İğne ile yapılan danteller iğne oyası diye ifade edilir. İğne ve iplik yardımı ile oluşturulmuş olan üç boyutlu dantellerdir. İğne oyası el işi grupları düşünüldüğünde oldukça popülerdir. Kişiler iğne oyasını hobi amaçlı yaptıkları gibi kar elde etmek maksatlı da yapmaktadırlar. Özellikle evlenecek olan kızların çeyiz sandıklarında, bohçalarında iğne oyası sıklıkla yer almaktadır. İğne oyasına yeni başlayanlar bu konuda resimli veya videolu örneklerden yardım alabileceği gibi bilen birinden de destek sağlayabilirler.

İğne Oyası Modellerinin Yapılışı

İğne oyası oldukça geniş bir kesime hitap eden el işlerindendir. Hatta iğne oyası modelleri yörelere göre farklılık göstermektedir. Mesela Karadeniz Bölgesi’nde yapılan iğne oyası modelleriyle Ege Bölgesi’nde yapılan iğne oyası modelleri birbirinden farklı olabilmektedir. Kişiler kendi kültürlerini, yaşam biçimlerini ve değerlerini bu el işleriyle emek emek sunmaktadırlar. Kimi yerde iğne oyasında çiçekli motifler fazlayken kimi yerde boncuklu motifler fazla olabilmektedir. Ama her durumda iğne oyaları oldukça şık ve değerli el işleri olmaktadır.

basit igne oyasi modelleri 2018
basit iğne oyasi modelleri

Basit Modellerle İğne Oyası

İğne oyaları pek çok alanda kullanılmaktadır. Eşarp ya da yazma kenarlarında, mendillerin kenarında, havlu kenarlarında ya da yatak örtülerinde iğne oyası kullanılabilmektedir. Basit iğne oyası modelleri genelde çiçeklerden ya da farklı şekillerden oluşmaktadır. Ancak ilerleyen zamanlarda farklı desenler hatta yazılar bile yapılabilmektedir. Boncuklu, pullu ya da çiçekli iğne oyaları oldukça basit modellerdir ve çok da sevilmektedir. Gelincik çiçek modelli, fiyonk modelli, püskül modelli iğne oyaları farklı ve basit iğne oyalarına örnek gösterilebilir.

 

Yorum yapın