ÇİÇEKLİ İĞNE OYASI YAPILIŞI VE ÖRNEKLERİ

İğne oyası ülkemizde çok fazla kullanılan oyalardan biridir. İğne oyasının yanı sıra mekik ve tığ oyaları da yapılmaktadır. Hepsi ayrı ayrı kulanılmakla birlikte iğne oyaları özellikle İç ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde sıklıkla tercih edilmektedir. Birçok motif kullanılarak yapılan iğne oyaları uygun yazma kenarına dikilerek kullanıma hazır hale geliyor.

İğne oyası yapımlarında en fazla tercih edilen motifler arasında çiçek desenleri yer almaktadır. Birçok çiçek motifi ile yapılan iğne oyaları pratik bir şekilde yapılmaktadır. Çiçekli iğne oyası yapılışından bir örnek vererek iğne oyası yapmanız için yardımcı olacağız.

Çiçekli İğne Oyası İçin Gerekli Malzemeler

  • Birkaç renk oya ipliği
  • İğne

Çiçekli İğne Oyası Yapılışı

 İlk olarak çiçeği yapmak için tane zürafa yapın. Oyaya başlarken bıraktığınız ipin ucunu çekerek zürafaları bir araya toplayın.

  • Zürafaların üzerinden bir sıra dönerek ikinci sırada zürafaları büzerek küçük zürafalar yapın. 12.sıraya gelene kadar böyle devam edin. 12.sıradan sonra çiçeğin yaprakları yapılmaya başlanacak.
  • İkişer olarak zürafaların içinde yaprakları yapacaksınız. Zürafaları çoğaltarak iki tane zürafanın içine 4 zürafa yapın ve birinci sıra sol taraftan arttırma yaparak ikinci sırayı ise sağdan arttıtma yaparak 8 sıra çekin.0
  • Bir yaprak böylece bitiyor. Aynı işlemlerle 4 yaprak yapın.
  • Yapraklardan sonra büyük boy çiçeğe başlayın. Ilk uygulamadaki gibi 8 zürafa yapın, bir kere dönün. Tekrar boru şekli vererek 11 sıra yapın.
  • Çiçeğe 2 zürafa üzerinden başlayın.2 zürafanın üzerine 4 zürafa yapıpısağdan ve soldan arttırma yaparak 3 zürafa geri dönüp ikiye düşürün.
  • Böyle devam ederek bir yaprağın içinde 4 tane üçgen dalga yapmış olacaksınız. Üçgenlerde yapılınca iğne oyanız hazır.

İğne Oyaları Çok Sık Tercih Ediliyor

Yazmaların olmazsa olmaz süsleri arasında yer alan iğne oyalarına özellikle son zamanlarda fazlasıyla ilgi duyulmakta. İğne oyası motiflerine bakarak yapmaya başlayan bayanlar severek kullandıkları oyalar yapaktadırlar. İğne oyalarına uygun yazmalar bularak en iyi şekilde işleniyor ve kullanıma hazır hale geliyor. Eğer daha önce hiç iğne oyası yapmadıysanız size tavsiyemiz basit modellerle başlayın.

Yazmalarla Uyum İçinde Kullanılıyor

İğne oyaları yazmalarla ahenk içinde kullanılmaktadırlar. Yazmadaki renklere uygun olarak örülen çiçekli iğne oyaları birçok bayan tarafından günlük hayatta sevilerek kullanılıyor. Dikkat çekici yapısıyla ve şık duruşuyla ilgi uyandıran çiçekli iğne oyalarını sizler de kolaylıkla yapabilir ve kullanabilirsiniz.

Yorum yapın