Ana Sayfa / EL İŞLERİ / İĞNE OYASI TESBİH UCU MODELİ ÖRNEKLERİ

İĞNE OYASI TESBİH UCU MODELİ ÖRNEKLERİ

Günlük hayatımızda ve ibadetlerimizde kendine yer bulan tespih, yetenekli ellerin dokunuşuyla çok daha şık bir hale gelmektedir. Özellikle taşlara uygun yapılan iğne oyası tespih ucu modelleri, zarif bir tespihe sahip olmanızı sağlayacaktır.

Lale şeklinde iğne oyası tespih ucu modeli nasıl yapılır?

Mefruşatçıdan iğne oyası tespih ucu yapımına uygun tığ ve ince ip temin etmelisiniz. İpin canlı renklerde veya simli olarak tercih edilmesi tespihinizin daha hoş görünmesini sağlayacaktır. Daha sonra ipiniz ile tığdan minik bir çiçek üretmeniz gerekiyor. Çiçeğin ortası farklı renkte olursa modeliniz daha güzel gözükecektir.

Farklı renkte ürettiğiniz orta kısımdan aşağıya doğru boru şeklinde bir dolgu uzatmalısınız. Bunu da tığ ile yapabilirsiniz. Daha sonra çiçeğin yapraklarını yukarı doğru örmeye devam ederek çiçeğin daha dolgun gözüken bir lale şeklini almasını sağlayabilirsiniz.

Toplamda 8 adet boru ve 4 adet çiçek olacak şekilde tüm çiçekleri ördükten sonra hepsini birleştirerek tespihinizin başına dikebilir veya bağlayabilirsiniz.

Gül şeklinde iğne oyası tespih ucu modeli nasıl yapılır?

2 adet baklava biçiminde örgü yaptıktan sonra, her ikisini de aynı uçtan karşılıklı olarak birleştirebilirsiniz. Birleştirme esnasında ortada ufak bir yuvarlak delik bırakmayı unutmayın. Daha sonra bunu koni biçiminde tutup çevirerek, ortadan dikişi yapılır ve üstten bakıldığında içeri doğru dönen bir gül şekli alır. Aynı şekilde 3 baklavalı, 4 baklavalı, 5 baklavalı modelleri de yaparak en sonunda hepsini üst üste dikebilirsiniz ve dolgun bir gül modeli elde edebilirsiniz.

Alt kısmından borusunu örerek tespihinizin başına dikebilir veya bağlayabilirsiniz.

İĞNE OYASI YASTIK MODELLERİ YAPIMI VE ANLATIMI başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

goblen-nasil-yapilir-1

GOBLEN NASIL YAPILIR?

Goblen Nasıl Yapılır? Goblen yapımı, oldukça beğenilen ve ilgilileri için ön plana çıkan modeller arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir