ÖRGÜ KAZAK YAPIMI VE ÇEŞİTLİ MODELLER

Hediye Örgü Kazak Yapımı

Kışın kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu soğuk günlerde, sevdiğiniz birisini hem sıcacık tutacak hem de bir ömür boyu saklayacağı bir hediye yapmak ister misiniz?

Öyleyse kolay örgü kazak yapımı nasıl olur hızlıca bakalım.

Öncelikle yün oranı yüksek hoşunuza gidecek bir renkte yün almalısınız. Her yünün üzerinde kaç numara şiş ile örülebileceği bilgisi bulunmaktadır. Genellikle yetişkin bir kazak için 5-6 çile kullanılmaktadır. Ancak 7 çile alıp işinizi garantiye alabilir, artandan da bere veya atkı yapabilirsiniz.

Şiş ve yünleri aldıktan sonra, kazak öreceğiniz kişinin ölçülerini almalısınız. Yünlerin üzerinde kaç cm ürün için kaç ilmek atmanız gerektiği de yazılıdır.

Şişleri, yünleri, ölçüleri aldıktan sonra örgü kazak yapımına başlayabilirsiniz.

Kazakların etek kısımları, yakaları ve kol kısımları lastik örgü dediğimiz, genelde 1 ters 1 düz veya 2 ters 2 düz şeklinde örülür. Yaklaşık 10 sıra lastik ördükten sonra, kol oyuntusuna kadar düz örebilirsiniz veya desen ekleyebilirsiniz. Daha sonra kol oyuntusunu vermek için 1’er, 2’şer ölçüye göre kesmeye başlayabilirsiniz. Bu arada uygun yere gelince yaka oyuntusunu da kesebilirsiniz.

Ön parça bittiğinde, arka parçayı da aynı şekilde örebilirsiniz.

Kol ise, yine lastik başlayıp düz örgüye geçecek şekilde örülür. Ardından beden ile uyumlu kol oyuntusunu kesebilirsiniz. Her iki kol aynı anda aynı şiş üzerinde örülürse, ilmek atlamadan birebir aynı iki parça oluşturabilirsiniz.

Tüm parçalar uygun şekilde birbiriyle dikildikten sonra, örgü kazak yapımı bitirilir ve en sevilen kişiye hediye edilir.

Yorum yapın