En Güzel Tülbent Oyaları

TIĞ İŞİ YENİ OYA MODELLERİ

Tığ ile yapılan oyalar hem çok eski bir gelenek hem de hiç eskimeyen bir modadır. Özellikle evlenme çağına gelmiş genç kızların çeyizlerini süsleyen birbirinden göz alıcı oyalar, hem zarafetin hem de şıklığın sembolüdür. Yeni oya modelleri özellikle o dönem evlenecek kızlar için her dönem önemlidir.

Genellikle beyaz ve krem renginde tercih edilen oya modellerinde son zamanlarda ekru rengi de çok popülerdir.  Bu tür renkler genellikle masa örtüsü, salon takımı ya da yatak işlemelerinde kullanılır.  Yeni oya modellerinde ön plana çıkan modeller genellikle sık iğne benzeri küçük motifli ancak dolgun örneklerdir. Büyük parçalarda daha çok küçük motifli örneklerin tercih edilme sebebi ise ilk önce örgüyü muhafaza etmektir. Çünkü tek parça olarak örülürse hem modeli tığ ile çıkarmak çok zor olacaktır, hem de başta da sözünü ettiğimiz gibi açık renk danteller kirlenecektir. Oysa yeni oya modellerini küçük tercih edip sonradan birleştirerek tertemiz bir işçilik sergilenebilir. Damla ve spiral figürler ön plandadır.

Havlu kenarı olarak da oldukça rağbet gören oya modelleri genellikle bu iş için kullanılacaksa renklidir. Havlu kenarına suyolu olarak da adlandırılan dar modeller daha çok tercih edilir. Havlu ile uygun renklerde kimi zaman boncuklu olan yeni oya modellerinde havlu kenarı için daha çok meyve figürleri gibi daha spor işlemeler tercih edilir.


İĞNE OYASI TESBİH UCU MODELİ ÖRNEKLERİ başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer İçerikler

yasemin

yasemin

1986 İzmir doğumluyum. 7 yıldır çeşitli kadın sitelerinde makale yazarlığı yaptıktan sonra edindiğim deneyimleri bayanlarla paylaşmak için kendi projelerimi üretmeye başladım. Kızım dünyaya geldikten sonra başlayan el işi serüvenim o büyüdükçe kendin yap çalışmalarını da kapsayamaya başladı. Bu konularda edinmiş olduğum deneyim ve araştırmaları el işi sevenlerle kendinyapsana.com'da paylaşıyorum. Sizler de yorumlarınızla bu konudaki bilgi ve deneyimlerinizi bize aktarabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir