Ana Sayfa / EL İŞLERİ / DANTEL MODELLERİ / TIĞ İŞİ YENİ OYA MODELLERİ
En Güzel Tülbent Oyaları
En Güzel Tülbent Oyaları

TIĞ İŞİ YENİ OYA MODELLERİ

Tığ ile yapılan oyalar hem çok eski bir gelenek hem de hiç eskimeyen bir modadır. Özellikle evlenme çağına gelmiş genç kızların çeyizlerini süsleyen birbirinden göz alıcı oyalar, hem zarafetin hem de şıklığın sembolüdür. Yeni oya modelleri özellikle o dönem evlenecek kızlar için her dönem önemlidir.

Genellikle beyaz ve krem renginde tercih edilen oya modellerinde son zamanlarda ekru rengi de çok popülerdir.  Bu tür renkler genellikle masa örtüsü, salon takımı ya da yatak işlemelerinde kullanılır.  Yeni oya modellerinde ön plana çıkan modeller genellikle sık iğne benzeri küçük motifli ancak dolgun örneklerdir. Büyük parçalarda daha çok küçük motifli örneklerin tercih edilme sebebi ise ilk önce örgüyü muhafaza etmektir. Çünkü tek parça olarak örülürse hem modeli tığ ile çıkarmak çok zor olacaktır, hem de başta da sözünü ettiğimiz gibi açık renk danteller kirlenecektir. Oysa yeni oya modellerini küçük tercih edip sonradan birleştirerek tertemiz bir işçilik sergilenebilir. Damla ve spiral figürler ön plandadır.

Havlu kenarı olarak da oldukça rağbet gören oya modelleri genellikle bu iş için kullanılacaksa renklidir. Havlu kenarına suyolu olarak da adlandırılan dar modeller daha çok tercih edilir. Havlu ile uygun renklerde kimi zaman boncuklu olan yeni oya modellerinde havlu kenarı için daha çok meyve figürleri gibi daha spor işlemeler tercih edilir.

İĞNE OYASI TESBİH UCU MODELİ ÖRNEKLERİ başlıklı kendin yap yazımızda resimli anlatım ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Arama Terimleri: tülbent oyaları, yeni çıkan oya modelleri, en yeni oya modelleri, yeni oya örnekleri

İlginizi Çekebilir

amigurumi oyuncak bebek

AMİGURUMİ BEBEK VE RESİMLİ AÇIKLAMALI YAPIMI

Amigurumi Oyuncak Örgü Bebek Yapımı Bu yazımızda amigurumi bebekleri nasıl yapılır, Amigurumi tavşan, Amigurumi kuzu, ayı, zürafa …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir