ÇOK ŞIK KAPŞONLU BEBEK BATTANİYESİ MODELİ VE YAPILIŞI

Bebekler için örülen battaniye modelleri, geçmişten günümüze anneler tarafından en sık kullanılan örgü ürünleridir. Özellikle dışarı çıkıldığında bebekleri soğuktan korumak için kullanılabilen bebek battaniyeleri, erkek ve kız bebeklere özel olarak tasarlanabiliyor. Amaçları aynı olsa da renk, desen ve model olarak farklılıkları olan bu örgü ürünlerinden biri olan kapşonlu bebek battaniyesi modelinin bugün yapılışı anlatacağız. Bebeklerin sımsıcak kalmasını sağlayan çok şık kapşonlu bebek battaniyesi modeli ve yapılışı konusunu inceleyip modeli uygulayarak sizlerde bebekleriniz için hoş battaniyeler hazırlayabilirsiniz.

Kapşonlu bebek battaniyesi için gereken malzemeler;

  • 6 adet düğme
  • 7 numara şiş
  • Şişe uygun istenilen renkte bebek yünü
Kapşonlu Bebek Battaniyesi Yapılışı
Kapşonlu Bebek Battaniyesi Yapılışı

Gerekli malzemeler sağlandıktan sonra battaniyenin yapılışı için ilk olarak 50 ilmek atılır. Bu 50 ilmek yaklaşık 35 cm boyutuna denk geliyor. İlk sıradan itibaren haraşo örgü ile örüm yapılır. 55 cm haraşo örgüden sonra ilk düğme ilmeği iki taraftan da açılır. Bir sonraki aşamada her ilmeğin arası 12 diş olacak şekilde iki taraftan da 3’er adet düğme ilmeği açılır. Dikdörtgenin tam boyu 90 cm olana kadar örülür ve tek seferde ilmekler kesilerek bitirilir.

Bebek battaniyesinin kapşonu için de uzun atkı şeklinde bir parça yapılır. Bu parça 20 ilmek ile örülür ve eni yaklaşık 15 cm’e denk gelir. Boy olarak 42 cm örüldükten sonra tüm ilmekler bir seferde kesilir. Yapılan bu parçanın bir ucu battaniyenin üzerine dikilir. Diğer ucu da kapşon şekli verilerek aynı şekilde dikilir ve orta açık kalan bölümü de aynı şekilde iç dikiş ile birleştirilir. Burada kapşonu yaparken battaniyenin tam orta kısmına denk gelecek şekilde olmasına dikkat edilir.

Bebek Battaniyesi
Bebek Battaniyesi

Son aşamanın ardından bebek battaniyesi kullanıma hazırdır.

Kapşonlu kolay bebek battaniyesi yapımı ile çok fazla örgü ve dikiş bilgisine sahip olmaksızın rahat bir şekilde bebeğiniz için sevimli ve şık bir battaniye hazırlayabilirsiniz. Bu battaniyeyi isterseniz yakınlarınızın çocukları için de hazırlayıp hediye edebilirsiniz.

Yorum yapın