DOKUMA TEZGAHI NASIL YAPILIR?

Okullarda proje ödevi olarak verilen dokuma tezgahı ve dokuma tezgahında kilim yapımı, anne ve babaların da çok zevk alarak yaptıkları çalışmalardan biridir. Genelde tahta ve tahtaya çakılan çiviler ile oluşturulan bu tezgahlar, son dönemlerde daha pratik ve kolay bir şekilde yapılıyor. Karton kutu ya da mukavva kullanılarak hazırlanan dokuma tezgahı nasıl yapılır sorusunun cevabını verdiğimiz bu konumuz, eminiz ki pek çok anne babanın hoşuna gidecektir.

Kartondan dokuma tezgahı için ilk olarak malzeme listesini vermek istiyoruz.

  • İstenilen boyutta ince mukavva ya da karton
  • Örgü ipleri
  • Makas
  • İğne
  • Cetvel
  • Kalem
dokuma tezgahı
dokuma tezgahı

İlk olarak karton kutunun üzerinde işaretleme yapılır. Bu işaretleme sırasında örnek çalışmada 4 mm’lik aralıklar verilmiştir. Siz de isterseniz aynı ölçüyü kullanabilirsiniz. Aynı şekilde kartonun karşı kısmı da eşit aralıklar ile işaretlenir.

kilim tezgahı
kilim tezgahı

Büyük bir makas ile kartonun iki tarafı da işaretlenen yerlerden 2 cm kadar kesilir. Bu şekilde tezgahın karton kısmı hazırlanmış oluyor.

dokuma tezgahı yapımı
dokuma tezgahı yapımı

Her hangi bir renk örgü ipi alınır ve ilk kesim yerinden geçirilir. Bu uç uzatılıp karşı noktaya geçirilir ve karşı noktanın yan kısmına da düğüm atar gibi geçirilir ve yine karşı kısma geçilir.

kartondan dokuma tezgahı
kartondan dokuma tezgahı

Tezgah hazırlandıktan sonra örme işlemine geçilir. Bu aşamada her hangi bir dikiş iğnesi, mekik gibi kullanılır. Resimde görüldüğü gibi iplerin bir önünden bir arkasından geçirilerek kilim örülür.

karton kilim tezgahı
karton kilim tezgahı

Kilim yapıldıktan sonra sıkıca düğüm atılır ve sökülmesi engellenir.

çivisiz dokuma tezgahı
çivisiz dokuma tezgahı

Tüm iplerden teker teker çıkarılan kilim istenilen şekilde kullanılabilir.

Kartondan kilim tezgahı yaparak çocuğunuzun proje ödevini destekleyebileceğiniz gibi kendiniz için hoş ürünler de hazırlayabilirsiniz.

Yorum yapın