EVDE UÇAN BALON NASIL YAPILIR?

Uçan balonlar, doğum günü, yıl dönümü ya da her hangi bir kutlamada sıkça kullanılan süs ürünleridir. Çok sayıda balonun hazırlanıp süsleme yapıldığı durumlarda genelde helyum gazı ile balonların şişirilmesi sağlanır. Bu pahalı bir yöntem olduğu için bugün daha uygun ve kolay bir yöntemden bahsedeceğiz. “Evde uçan balon nasıl yapılır?” sorusuna cevap bulacağımız bu konumuzdaki yöntem sayesinde siz de zorlanmadan kısa sürede çok sayıda uçan balon hazırlayabilirsiniz.

Evde uçan balon yapımı için gerekli olan malzemeler;

  • Sirke
  • Karbonat
  • Şişe
  • Huni
  • Balon
evde uçan balon yapmak
evde uçan balon yapmak

Uçan balonlar için her bir balonun içine huni yardımı ile 2 kaşık karbonat konulur. Pet şişenin içine bir miktar sirke konulur ve balonun ağız kısmı şişenin ağız kısmına geçirilir. Karbonatın yavaş yavaş dökülmesi sağlanır. Dökülen karbonat sirke ile birleşince kimyasal tepkimeye girerek balonların şişmesini sağlar. Bu şekilde şişen balonlar uçan balon olarak kullanılabilir. Daha uzun süre şiş olarak kalan bu balonlar süslemeler için son derece ideal olacaktır.

Evde uçan balon yapmak son derece basittir. Az ve her zaman evde bulunabilecek malzemeler ile yapılan bu uçan balonlar farklı şekillerde kullanılıp çocuklar için hoş sürprizler yapılabilir.

Yorum yapın