YUMURTA BOYAMASI İÇİN YUMURTA İÇİ NASIL BOŞALTILIR?

Yumurta boyaması için yumurta içi nasıl boşaltılır başlıklı konum ile sizlere yumurta boyama tekniği ile elde edilen dekoratif ürünlerin yapımının ilk aşaması olan yumurta kabuğunun içini boşaltma aşamasını anlatacağım. Çiğ yumurtanın içini yumurtayı kırmadan çıkartmak mümkündür. Bunun için detayları yazımın devamında bulabilirsiniz.

Yumurta boyama için kabuğu kalın yumurtaları tercih etmeniz gerekir. Çünkü, kabuğu ince olan yumurtaları delmek zordur. Kalın kabuklu yumurtaları ince uçlu bir bıçak ya da tornavidaya benzer bir aparat ile iki tepe noktasından dikkatli bir şekilde delin. Delme işleminden sonra yumurta içini çıkarmak için bir delikten hafifçe üfleyin. Çiğ yumurtanın tamamı çıktıktan sonra deliğin bir tarafından yumurta kabuğunun içine su doldurun ve çalkalayın. Bu işlemi 2-3 kere tekrarlayın ve güzelce kabuğun içini temizleyin.

Yumurtalar çok koku veren besinler olduğu için yumurta kabuklarında da bu koku oluşabilir. Bunun oluşmaması için mümkünse deliğin içinden az miktar bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz. Bu deterjanı su ve çalkalama işlemi ile köpürtüp yumurta kabuğunun iyice temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Yumurta içi nasıl boşaltılır, konulu konumun burada sonuna geldim. Yumurta boyama ve yumurta süsleme işleminin ilk aşaması olan bu aşamada en önemli nokta kabuğun delinme aşamasında dikkatli olunmasıdır. Kabuğun alt ve üst tepe noktaları daha sert olduğu için kırılmadan delinme işlemi yapılabiliyor.

yumurta-kabuğu-içi-boşaltma

Yorum yapın